Blog

Choć pogoda za oknem kapryśna, to nie da się ukryć, że już za dwa miesiące rozpoczynają się wakacje. To dobry moment, by zacząć przygotowania do wakacyjnych wypraw. Ostatni dzwonek na wykonanie szczepień podróżnych i profilaktykę przeciwmalaryczną.

Wakacje! Czy jesteście gotowi?

Bez względu na to czy planujesz wakacje w egzotycznych rejonach świata, czy nad polskim morzem, wymagają one odpowiedniego przygotowania. I choć zakres tych przygotowań jest różny, to zawsze są one tak samo ważne. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć ci jak zorganizować podróż, żeby była ona maksymalnie bezpieczna dla ciebie i twoich najbliższych.

Jak przygotować się do podróży

Żeby dobrze przygotować się do podróży musisz znać przede wszystkim kierunek i termin swojej wyprawy (nie jest to takie oczywiste, jeśli planujesz skorzystać z opcji last minute). Istotne znaczenie ma również to, w jaki sposób zamierzasz spędzać czas – czy planujesz uprawiać sporty ekstremalne, leżeć na plaży, czy np. wędrować po górach albo tropikalnej dżungli. Bardzo ważny jest twój aktualny stan zdrowia – czy chorujesz przewlekle, czy masz alergie pokarmowe i inne, jak znosisz samą podróż. Szczególną uwagę w podróży należy zwracać na kobiety w ciąży oraz dzieci. Mając te wszystkie informacje możesz rozpocząć przygotowania.

Kierunek i termin wyprawy

Warto pamiętać, że najczęstszą przyczyną złego przygotowania do podróży jest niewiedza. Nawet wtedy, gdy organizacją naszego urlopu zajmuje się biuro podróży, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o miejscu, do którego się wybieramy. To co na pewno powinniśmy sprawdzić to:  warunki klimatyczne, warunki sanitarno-higieniczne, dostęp do opieki medycznej, występowanie chorób zakaźnych na danym obszarze. Wszystkie niezbędne do zaplanowania podróży informacje znajdziemy w internecie, pytajcie też o to w biurach podróży, w przychodniach medycyny podróży. Zachęcamy was też do odwiedzenia zakładki “bezpiecznik podróżnika” na naszej stronie. Znajdziecie tam dużo ważnych informacji nt. aktualnych zagrożeń zdrowotnych na świecie.

Szczepienia ochronne

Szczepienia ochronne przed podróżą pozwalają ograniczyć ryzyko zachorowania podczas pobytu w odległych zakątkach świata. To najskuteczniejsza forma ochrony naszego zdrowia przed chorobami zakaźnymi. Dzielimy je na szczepienia obowiązkowe i szczepienia zalecane. O kwalifikacji do szczepienia zawsze decyduje lekarz medycyny podróży.

Szczepienia obowiązkowe

W tej chwili obowiązek szczepienia w ruchu międzynarodowym występuje w dwóch przypadkach:

  • szczepienie w kierunku żółtej febry (żółtej gorączki), potwierdzane tzw. żółtą książeczką (Międzynarodowym Certyfikatem Szczepień) – obowiązkowe dla osób wyjeżdżających do niektórych krajów Afryki oraz Ameryki Południowej i Środkowej, dla osób opuszczających te tereny oraz dla osób odbywających na nich śródlądowanie (w większości przypadków dłuższe niż 12h)
  • szczepienie w kierunku inwazyjnej choroby meningokokowej – dla osób podróżujących do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Ten wymóg wynika z wewnętrznych przepisów krajowych, niemniej bez ważnego szczepienia osoba podróżująca nie zostanie wpuszczona na teren kraju.

Szczepienia zalecane

Warto pamiętać, że w większości rejonów strefy tropikalnej i śródziemnomorskiej występują wszystkie choroby, przeciw którym dostępne są szczepienia ochronne. O kwalifikacji do szczepień każdorazowo decyduje lekarz medycyny podróży, na podstawie analizy kierunku, terminu i długości podróży, zagrożenia występującego na danym terenie i stanu zdrowia pacjenta.

W kierunku chorób wirusowych: wirusowe zapalenia wątroby A (WZW A), wirusowe zapalenia wątroby B (WZW B), poliomyelitis (choroba Heinego-Medina), odra – różyczka – świnka, wścieklizna, kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, japońskie zapaleniu mózgu, grypa

W kierunku chorób bakteryjnych: gruźlica, błonica, tężec, krztusiec, dur brzuszny, cholera, tzw. zakażenia meningokokowe (Inwazyjna chorobę meningokokowa wywołana przez Neisseria meniningitidis z grupy A, C, W135 i Y)

Profilaktyka przeciwmalaryczna

Malaria jest jedną z najgroźniejszych chorób tropikalnych, którą możemy nabyć podczas przebywania w odległych rejonach egzotycznych. O jej przyczynach, diagnostyce i przebiegu możesz przeczytać tutaj. Choroba występuje w ponad 100 krajach na świecie, co sprawia, że blisko połowa populacji naszego globu przez większość część roku żyje w ciągłym zagrożeniu malarią. Dlatego wszystkie osoby, które podróżują na tamte obszary są narażone na zachorowanie i zawleczenie malarii do kraju rodzinnego.

W związku z brakiem szczepionki przeciwmalarycznej kluczowym elementem w zapobieganiu malarii jest stosowanie profilaktyki niefarmakologicznej w postaci środków chroniących przed ukłuciami komarów, tzw. repelentów, odzieży ochronnej, moskitier oraz profilaktyki farmakologicznej polegającej na pobieraniu leków przeciwmalarycznych dostosowanych do danego rejonu świata. Leki przyjmuje się przed, w trakcie i po wyjeździe, dlatego tak ważne jest aby odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania, w ramach których należy odwiedzić lekarza medycyny podróży.

Apteczka podróżna

Apteczka, tak jak wygodne buty, powinna być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego podróżnika. Zwłaszcza, jeśli wybieramy się do krajów o odmiennych warunkach klimatyczno-sanitarnych, niezależnie od kierunku i miejsca docelowego podróży. Wyposażona w odpowiednie środki apteczka pozwoli nam uniknąć lub – jeśli dojdzie do zachorowania – umożliwi leczenie dolegliwości zdrowotnych często występujących wśród podróżnych. Jest to naszym zdaniem tak ważny temat, że poświęciliśmy mu osobną zakładkę na stronie Medycyny na krańcach świata. Zawartość apteczki warto też skonsultować z lekarzem medycyny podróży.

Dobrze wyposażona apteczka powinna zawierać: środki opatrunkowe, leki przyjmowane na stałe, leki na przeziębienie, leki na dolegliwości żołądkowe, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, antybiotyki, probiotyki i elektrolity, leki przeciwalergiczne, adrenalinę w zastrzykach, środki dezynfekujące, repelenty (środki odstraszające owady). Zawartość apteczki musi przede wszystkim odpowiadać potrzebom jej właściciela, więc jej skład nie zawsze będzie taki sam. Jednak pewne jej elementy będą się powtarzały u wszystkich. Więcej informacji na temat tego co spakować do apteczki, kiedy zacząć ją kompletować i o czym pamiętać znajdziecie tutaj.

Przy apteczce warto wspomnieć o kremach z filtrem, które w przypadku tropikalnego słońca są absolutnie konieczne, podobnie jak nakrycie głowy.

Ubezpieczenie

Bez tego ani rusz! Na rynku obecnie dostępnych jest wiele ofert, z których możecie wybrać tę, która najbardziej odpowiada waszym oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Jeśli chorujecie przewlekle koniecznie wykupcie pakiet obejmujący taką opcję. I pamiętajcie, że ubezpieczenie oferowane w pakiecie przez biuro podróży może nie być wystarczające, gdyż najczęściej opiewa na minimalne stawki, więc warto pomyśleć o pakiecie dodatkowym. Przy cenie całej wyprawy ubezpieczenie stanowi naprawdę niewielki koszt, który powinniście przewidzieć w budżecie podróży. O tym jak bolesne mogą być konsekwencje braku odpowiedniego ubezpieczenia piszemy tutaj.

Komu w drogę…

Pamiętajcie, że im wcześniej o wszystkim pomyślicie, tym lepiej będziecie mogli przygotować się do wyczekanego urlopu. To w dużej mierze od was zależy, czy będzie on udany i wolny od niepotrzebnego stresu, czy nie. Bo nawet jeśli ani razu nie skorzystacie z tej apteczki, to sama świadomość, że ją macie, i że jest w niej wszystko co może wam być potrzebne będzie dawała poczucie bezpieczeństwa. I obyście nigdy nie musieli korzystać z wykupionego ubezpieczenia. I oby nigdy nie przyszło wam do głowy, że z tego powodu nie warto w nie inwestować.

A teraz już możecie się zająć pakowaniem garderoby! Wygodne buty, okulary przeciwsłoneczne, stroje na plażę itp., może też znajdzie się miejsce na jakąś ciekawą książkę? A potem w drogę!

Te dwa miesiące do wakacji szybko zlecą, więc wcale nie macie tak dużo czasu jak wam się wydaje. Jeśli w między czasie nasuną się wam jeszcze jakieś pytania związane z przygotowaniami do podróży – piszcie. Na wszystkie chętnie odpowiemy.

 

Partnerzy

Kontakt

Organizator kampanii

unique work 

ul. Przeskok 2

00-032 Warszawa

tel.: (22) 403 60 68

e-mail: kontakt@uniquework.pl

Przejdź do paska narzędzi