Choroby podróżne

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się podróżowanie drogą wodną. Rejs turystyczny, np. po Karaibach, to dobry sposób na zwiedzenie wielu wysp w krótkim czasie. Wypad ze znajomymi do Chorwacji na rejs katamaranem to też fajna alternatywa na spędzenie wolnego czasu w sposób inny niż dotychczas. Oferta na ten rodzaj wypoczynku jest bardzo bogata i naprawdę jest z czego wybierać. Trzeba tylko pamiętać przy planowaniu urlopu na wodzie o kilku ważnych kwestiach.

Organizm człowieka nie jest przystosowany do znoszenia długotrwałego falowania morza czy oceanu, podobnie jak do poruszania się po drogach z dużą prędkością. Stąd zarówno na statku, jak i w autokarze, samochodzie, czy wreszcie w pociągu, mogą pojawiać się różne dolegliwości. Najczęstszą z nich jest choroba lokomocyjna.

Choroba lokomocyjna i choroba morska. Jak ich uniknąć?

Choroba lokomocyjna i choroba morska – objawy

Dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną mogą się pojawić podczas przemieszczania się właściwie każdym środkiem lokomocji, jednak najczęściej dokuczają podczas podróży morskiej (choroba morska) i podróży samochodem lub pociągiem. Do klasycznych objawów należą:

 • nudności,
 • wymioty,
 • zawroty i bóle głowy,
 • wzmożona potliwość,
 • ślinotok.

Towarzyszą im zwykle: ogólne złe samopoczucie, wrażenie rozbicia, brak apetytu i zmęczenie. Mogą dołączyć się zaburzenia rytmu serca. Problemy zdrowotne ustępują zazwyczaj same po zakończeniu podróży i nie pozostawiają śladów. Choć choroba lokomocyjna może dotknąć każdego to wiadomo, że najczęściej chorują dziewczynki w wieku 2–12 lat.

Choroba lokomocyjna – przyczyny

Za przyczynę choroby uważa się brak zgodności odbieranych przez mózg bodźców wzrokowych z bodźcami odbieranymi przez błędnik (narząd równowagi). Podczas przemieszczania się środkiem transportu oko rejestruje poruszanie się, wysyła sygnały do mózgu, który zmianę otoczenia odbiera jako ruch. Z kolei błędnik, nie rejestruje zmiany położenia ciała (np. ruchu przy jednostajnej jeździe samochodem), reaguje natomiast na zmiany kinetyczne (hamowanie, przyspieszanie). W efekcie dochodzi do upośledzenia zgodności informacji odbieranych przez narząd wzroku i narząd równowagi, co skutkuje pojawieniem się objawów chorobowych.

Choroba morska – przyczyny

Mechanizm odwrotny do choroby lokomocyjnej – w czasie podróży morskiej, gdzie z kolei oko nie rejestruje zmian miejsca (ruchu), podczas gdy błędnik cały czas odnotowuje zmiany położenia (bujanie statku). Stąd najbardziej nasilone objawy pojawiają się pod pokładem, gdzie oko w ogóle nie rejestruje ruchu. Mamy więc do czynienia – dokładnie tak jak w przypadku choroby lokomocyjnej – z brakiem zgodności odbieranych przez mózg bodźców wzrokowych z bodźcami odbieranymi przez błędnik.

Jak uniknąć choroby lokomocyjnej i choroby morskiej?

Objawy choroby lokomocyjnej można samemu znacznie złagodzić. Należy pamiętać o poniższych wskazówkach:

 • wybrać najbardziej statyczne miejsce w pojeździe, tj. przednie siedzenie w samochodzie lub z przodu autobusu (unikać siadania na wysokości osi kół)
 • w samolocie należy prosić o miejsce na wysokości skrzydeł, najlepiej przy przejściu, po prawej stronie
 • w pociągu należy zająć miejsce przodem do kierunku jazdy
 • przy podróżach morskich w środkowej części pokładu promu lub statku
 • nie należy podróżować z pustym żołądkiem, ponieważ, wbrew powszechnym, a fałszywym przekonaniom, nie przeciwdziała to chorobie lokomocyjnej, a jedynie ją nasila
 • przed podróżą unikać ciężkostrawnych posiłków, napojów gazowanych. Należy zjeść coś lekkostrawnego, jak owoce, warzywa, herbatniki
 • należy rezygnować z kawy, czarnej herbaty, alkoholu, nikotyny
 • w czasie jazdy należy starać się utrzymywać wzrok w jednym, stałym punkcie nad linią horyzontu

W łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej mogą też pomóc niektóre środki ziołowe, witaminy, czy leki. Środkami pochodzenia roślinnego, są preparaty zawierające sproszkowane kłącze imbiru (Zingiberis rhizoma). Są one dostępne w postaci tabletek, pastylek do ssania lub syropu. Można też przed podróżą zażyć witaminę B1. Witamina ta bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych i pomaga cierpiącym na chorobę lokomocyjną złagodzić problemy z równowagą. Szczególnie dużo witaminy B1 zawierają karczochy, ryby, płatki owsiane, dziki ryż, szparagi i pszenica.

Zaplanuj swoją podróż z głową i korzystaj z niej pełnymi garściami!

Partnerzy

Kontakt

Organizator kampanii

unique work 

ul. Przeskok 2

00-032 Warszawa

tel.: (22) 403 60 68

e-mail: kontakt@uniquework.pl

Przejdź do paska narzędzi