W tej części portalu Medycyna na krańcach świata znajdziesz informacje na temat chorób podróżnych i innych zagrożeniach zdrowotnych z jakimi spotykają się turyści w różnych zakątkach świata. Przeczytasz o przyczynach, objawach, leczeniu i profilaktyce. Mamy nadzieję, że informacje, które zamieszczamy będą dla ciebie przydatne. Jeśli są tematy, które szczególnie cię interesują napisz do nas, a my postaramy się je opracować: info@medycynanakrancachswiata.com

Bezpieczne podróżowanie – MALARIA
Malaria jest jedną z najgroźniejszych chorób tropikalnych, którą możemy nabyć podczas przebywania w odległych rejonach egzotycznych. Występuje w 91 krajach na świecie, co sprawia, że blisko połowa populacji naszego globu przez większość część roku żyje w ciągłym zagrożeniu malarią. Dlatego wszystkie osoby, które podróżują na tamte obszary są narażone na zachorowanie i zawleczenie malarii do kraju rodzinnego. Takie przypadki nazywamy „malarią importowaną”.

Choroba lokomocyjna i choroba morska. Jak ich uniknąć?
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się podróżowanie drogą wodną. Rejs turystyczny, np. po Karaibach, to dobry sposób na zwiedzenie wielu miejsc w krótkim czasie. Wypad ze znajomymi do Chorwacji na rejs katamaranem to też fajna alternatywa na spędzenie wolnego czasu w sposób inny niż dotychczas. Oferta na ten rodzaj wypoczynku jest bardzo bogata i naprawdę jest z czego wybierać. Trzeba tylko pamiętać przy planowaniu urlopu na wodzie o kilku ważnych kwestiach.
Czytaj więcej

Bezpieczne podróżowanie – Azja Południowo-Wschodnia, Australia i Oceania
Wybierasz się w poniższe rejony? Sprawdź jakie wiążą się z tym zagrożenia zdrowotne:
Birma (Myanmar), Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia, Timor Wschodni, Wietnam
Australia, Fidżi, Guam, Kiribati, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Polinezja Francuska, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona

Bezpieczne podróżowanie – Afryka Północna i Afryka Zachodnia
Wybierasz się w poniższe rejony? Sprawdź jakie wiążą się z tym zagrożenia zdrowotne:
Algieria, Egipt, Libia, Maroko, Sahara Zachodnia, Tunezja
Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wyspy Zielonego Przylądka

Bezpieczne podróżowanie – biegunka podróżnych
Ponad połowa rejonów świata, w tym większość krajów tropikalnych znajduje się strefie dużego zagrożenia biegunką podróżnych co powoduje, że nawet u 60% turystów rozwijają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe podczas pobytu na tych obszarach.
Większość przypadków biegunki podróżnych wywołują bakterie Rzadziej u pacjentów z dolegliwościami diagnozuje się zarażenie pasożytami oraz zakażenia wirusowe. Głównym czynnikiem ryzyka jest niedostateczna higiena rąk, spożywanie skażonej żywności i wody z niepewnego źródła, a także kontakt z osobą chorą lub bezobjawowym nosicielem.

Bezpieczne podróżowanie – oparzenia słoneczne
Dużym zagrożeniem dla zdrowia w krajach strefy międzyzwrotnikowej jest bezpośredni kontakt z ostrym słońcem tropikalnym i wynikające z tego zwiększone promieniowanie ultrafioletowe. Ze względu na najkrótszą odległość pomiędzy niebem a ziemią na terenach wokół równika promieniowanie UV jest najintensywniejsze.
Szczególnie narażone na słoneczne uszkodzenia skóry są osoby, które spędzają dużo czasu na plaży oraz uprawiają sporty wodne (żeglarze, surferzy), gdyż promienie słońca odbite od piasku i wody promieniują ze wzmożoną siłą. Promienie UV mają również zdolność wnikania w głąb zbiorników wodnych na głębokość do 1 metra. Dlatego osoby kąpiące się lub np. snurkujące, też są narażone na ich negatywne działanie.

Jak bezpiecznie podróżować – udar cieplny
Turyści podróżujący po świecie są często narażeni na działanie ekstremalnych warunków środowiskowych, w tym gorącego klimatu tropikalnego. Przystosowanie do funkcjonowania w takich warunkach klimatycznych wymaga uruchomienia skomplikowanych mechanizmów termoregulacji, które mają na celu wyrównanie różnicy temperatur pomiędzy organizmem człowieka a otoczeniem. Głównym mechanizmem służącym chłodzeniu ustroju jest parowanie wody zawartej w skórze i drogach oddechowych praz parowanie potu. Adaptacja do wysokiej temperatury jest szczególnie trudna podczas przebywania w tzw. „tropiku wilgotnym”, gdyż duża wilgotność powietrza sięgająca często 97% w znaczący sposób blokuje oddawanie ciepła przez skórę.
Kontakt
Organizator kampanii
