Bezpiecznik podróżnika

W tej części portalu Medycyna na krańcach świata znajdziesz informacje na temat chorób podróżnych i innych zagrożeniach zdrowotnych z jakimi spotykają się turyści w różnych zakątkach świata. Przeczytasz o przyczynach, objawach, leczeniu i profilaktyce. Mamy nadzieję, że informacje, które zamieszczamy będą dla ciebie przydatne. Jeśli są tematy, które szczególnie cię interesują napisz do nas, a my postaramy się je opracować: info@medycynanakrancachswiata.com

Gorączka chikungunya – zgięty w pół

Wzrost populacji komarów tygrysich w bliskim sąsiedztwie człowieka jest dużym zagrożeniem zdrowotnym, gdyż komary te są wektorem wielu chorób infekcyjnych. Należą do nich: denga, zika oraz chikungunya. Komary tygrysie posiadają bardzo duże zdolności adaptacyjne, które ułatwiają przetrwanie w trudnych warunkach środowiskowych. Należy do nich odporność jaj na wysychanie i niską temperaturę otoczenia (tzw. zimowanie) oraz umiejętność wykorzystania do rozmnażania wszystkich, nawet bardzo małych i sztucznie utworzonych  zbiorników wodnych, np. porzucone puszki i butelki, stare opony, cmentarne pojemniki na kwiaty, itp. Te zdolności umożliwiły migrację komarów tygrysich do miast i rozprzestrzenienie w aglomeracjach miejskich.

Czytaj więcej

Bezpieczne podróżowanie – TĘŻEC

Tężec jest groźną chorobą układu nerwowego i mięśniowego, która występuje na całym świecie. Wywołuje ją bytująca w glebie bakteria Clostridium tetani (C. tetani), która wnika do organizmu człowieka przez uszkodzone powłoki skórne, np. głębokie zranienia. Po przedostaniu się bakterii do rany, dochodzi do ich namnażania i wytwarzania tetanospazminy. Tetanospazmina należy do neurotoksyn, czyli atakuje nasz układ nerwowy, powodując zaburzenia w przewodnictwie nerwowym.

Czytaj więcej

Aklimatyzacja – zmiana strefy czasowej i klimatycznej

Świat jest dziś otwarty jak nigdy przedtem, do tego znacznie zmniejszyły się dystanse. Mając w ręku bilet i paszport albo dowód osobisty, możemy w ciągu zaledwie kilku godzin znaleźć się w miejscu odległym o kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów, w zupełnie innej strefie czasowej i klimatycznej. Kiedy wybieramy się w taką podróż musimy pamiętać, że nasz organizm będzie potrzebował czasu, aby przystosować się do nowych warunków. Już sama długotrwała podróż samolotem stanowi dla niego nie lada wyzwanie.

Czytaj więcej

DENGA – choroba już nie tylko tropikalna

Po raz pierwszy denga została zdiagnozowana w 1952 roku na Filipinach. Od tego czasu liczba nowych zachorowań zaczęła dynamicznie wzrastać i w 2017 roku wyniosła aż 400 milionów! Denga występuje bardzo powszechnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej co sprawia, że istotne ryzyko zachorowania dotyczy ponad 40% ludności świata. Rejony o najwyższej zachorowalności są zlokalizowane w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach zachodniego Pacyfiku.

Czytaj więcej

DENGA – objawy, leczenie, profilaktyka

Dramatycznie wysoki wzrost zachorowalności na Dengę wynika z poszerzania zasięgu geograficznego występowania choroby, który jest efektem rozprzestrzeniania się komarów z rodzaju Aedes, będących przenosicielami choroby. Sprzyja temu rozwój wymiany handlowej pomiędzy różnymi rejonami świata. Podczas transportu towarów (np. opon samochodowych, wilgotnych produktów roślinnych) z rejonów, na których występuje ryzyko zakażenia, przewożone są także formy rozwojowe owadów. Komary przenoszące dengę mają duże zdolności do adaptacji do bytowania w środowisku stworzonym przez człowieka. Denga dziś to nie tylko Ameryka Środkowa i Południowa, Azja Południowo-Wschodnia oraz wyspy zachodniego Pacyfiku, choć tam nadal odnotowuje się najwięcej zachorowań. Rodzima transmisja choroby występuje również w Europie.

Czytaj więcej

Bezpieczne podróżowanie – MALARIA

Malaria jest jedną z najgroźniejszych chorób tropikalnych, którą możemy nabyć podczas przebywania w odległych rejonach egzotycznych. Występuje w 91 krajach na świecie, co sprawia, że blisko połowa populacji naszego globu przez większość część roku żyje w ciągłym zagrożeniu malarią. Dlatego wszystkie osoby, które podróżują na tamte obszary są narażone na zachorowanie i zawleczenie malarii do kraju rodzinnego. Takie przypadki nazywamy „malarią importowaną”.

Czytaj więcej

Choroba lokomocyjna i choroba morska. Jak ich uniknąć?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się podróżowanie drogą wodną. Rejs turystyczny, np. po Karaibach, to dobry sposób na zwiedzenie wielu miejsc w krótkim czasie. Wypad ze znajomymi do Chorwacji na rejs katamaranem to też fajna alternatywa na spędzenie wolnego czasu w sposób inny niż dotychczas. Oferta na ten rodzaj wypoczynku jest bardzo bogata i naprawdę jest z czego wybierać. Trzeba tylko pamiętać przy planowaniu urlopu na wodzie o kilku ważnych kwestiach.

Czytaj więcej

 

Bezpieczne podróżowanie – Azja Południowo-Wschodnia, Australia i Oceania

Wybierasz się w poniższe rejony? Sprawdź jakie wiążą się z tym zagrożenia zdrowotne:

Birma (Myanmar), Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia, Timor Wschodni, Wietnam

Australia, Fidżi, Guam, Kiribati, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Polinezja Francuska, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona

Czytaj więcej

Bezpieczne podróżowanie – Afryka Północna i Afryka Zachodnia

Wybierasz się w poniższe rejony? Sprawdź jakie wiążą się z tym zagrożenia zdrowotne:

Algieria, Egipt, Libia, Maroko, Sahara Zachodnia, Tunezja

Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wyspy Zielonego Przylądka

Czytaj więcej

Bezpieczne podróżowanie – biegunka podróżnych

Ponad połowa rejonów świata, w tym większość krajów tropikalnych znajduje się strefie dużego zagrożenia biegunką podróżnych co powoduje, że nawet u 60% turystów rozwijają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe podczas pobytu na tych obszarach.

Większość przypadków biegunki podróżnych wywołują bakterie Rzadziej u pacjentów z dolegliwościami diagnozuje się zarażenie pasożytami oraz zakażenia wirusowe. Głównym czynnikiem ryzyka jest niedostateczna higiena rąk, spożywanie skażonej żywności i wody z niepewnego źródła, a także kontakt z osobą chorą lub bezobjawowym nosicielem.

Czytaj więcej

Bezpieczne podróżowanie – oparzenia słoneczne

Dużym zagrożeniem dla zdrowia w krajach strefy międzyzwrotnikowej jest bezpośredni kontakt z ostrym słońcem tropikalnym i wynikające z tego zwiększone promieniowanie ultrafioletowe. Ze względu na najkrótszą odległość pomiędzy niebem a ziemią na terenach wokół równika promieniowanie UV jest najintensywniejsze.

Szczególnie narażone na słoneczne uszkodzenia skóry są osoby, które spędzają dużo czasu na plaży oraz uprawiają sporty wodne (żeglarze, surferzy), gdyż promienie słońca odbite od piasku i wody promieniują ze wzmożoną siłą. Promienie UV mają również zdolność wnikania w głąb zbiorników wodnych na głębokość do 1 metra. Dlatego osoby kąpiące się lub np. snurkujące, też są narażone na ich negatywne działanie.

Czytaj więcej

Jak bezpiecznie podróżować – udar cieplny

Turyści podróżujący po świecie są często narażeni na działanie ekstremalnych warunków środowiskowych, w tym gorącego klimatu tropikalnego. Przystosowanie do funkcjonowania w takich warunkach klimatycznych wymaga uruchomienia skomplikowanych mechanizmów termoregulacji, które mają na celu wyrównanie różnicy temperatur pomiędzy organizmem człowieka a otoczeniem. Głównym mechanizmem służącym chłodzeniu ustroju jest parowanie wody zawartej w skórze i drogach oddechowych praz parowanie potu. Adaptacja do wysokiej temperatury jest szczególnie trudna podczas przebywania w tzw. „tropiku wilgotnym”, gdyż duża wilgotność powietrza sięgająca często 97% w znaczący sposób blokuje oddawanie ciepła przez skórę.

Czytaj więcej

Kontakt

Organizator kampanii

Unique Work – agencja komunikacji medycznej
ul. Krakowskie Przedmieście 13
00-071 Warszawa

e-mail: kontakt@uniquework.pl

    Przejdź do paska narzędzi