Niebezpieczne promieniowanie słoneczne - opalaj się z głową!

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania negatywnym efektom promieniowania słonecznego podczas pobytu w krajach strefy międzyzwrotnikowej i subtropikalnej jest ograniczanie ekspozycji na słońce. Dotyczy to głównie skrócenia czasu przebywania na otwartej przestrzeni w czasie największego nasłonecznienia w ciągu doby, czyli pomiędzy godziną 11.00 a 16.00. Szczególnie intensywne promieniowanie słoneczne występuje w trakcie lata tropikalnego, dlatego planowanie podróży na tzw. „miesiące zimowe” ma również znaczenie w ochronie organizmu przed niekorzystnym działaniem klimatu tropikalnego.

Dobierz odpowiednią odzież

Istotną funkcję ochronną dla skóry spełnia odzież, która powinna być wykonana z jasnych naturalnych materiałów i przykrywać możliwie największą powierzchnię ciała. Ważnym elementem garderoby jest nakrycie głowy, najlepiej kapelusz, który chroni nie tylko przed działaniem wysokiej temperatury, ale także przed pyłami przenoszonymi przez wiatry, które mogą być przyczyna urazów mechanicznych twarzy i oczu. Celem uniknięcia uszkodzenia narządu wzroku przez słońce zaleca się stosowanie okularów przeciwsłonecznych.

Stosuj kremy z filtrem

Ryzyko uszkodzenia skóry podczas kąpieli słonecznych zmniejsza stosowanie kremów z filtrem UV o wskaźniku blokowania promieni słonecznych SPF (ang. sun protection factor) wynoszącym co najmniej 15. Kremy przeciwsłoneczne powinny być aplikowane na odsłonięte części ciała 15 – 30 minut przed ekspozycją na słońce i nakładane ponownie co 2 godziny lub po każdej kąpieli i wycieraniu ciała ręcznikiem, a także intensywnym poceniu się. Warto wiedzieć, że wodoodporne preparaty przeciwsłoneczne utrzymują skuteczność przez 40 – 80 minut przebywania w wodzie. Niezbędnym elementem ochrony przed promieniowaniem UV jest balsam do ust, który również powinien być wyposażony w filtr SPF. Zbyt długie przebywanie na słońcu i niestosowanie odpowiednich do warunków kosmetyków zabezpieczających może skutkować oparzeniem słonecznym.

Zaburzenia termiczne organizmu

Przebywanie w klimacie tropikalnym, który cechuje intensywne promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura otoczenia, grozi trwałym zaburzeniem równowagi termicznej organizmu (patrz: Bezpieczne podróżowanie – udar cieplny/stres cieplny). Podstawowym sposobem umożliwiającym uniknięcie niekorzystnych efektów zdrowotnych takich warunków środowiskowych jest proces aklimatyzacji, który powinien polegać na unikaniu intensywnego wysiłku fizycznego i intelektualnego przez klika pierwszych dni pobytu. Pomocna w adaptacji jest także właściwa organizacja pracy i wypoczynku w ciągu doby, polegająca na unikaniu wykonywania najcięższych czynności w godzinach południowych oraz stosowaniu dłuższych przerw podczas najgorętszej i najbardziej wilgotnej pory dnia. Regularny wysiłek fizyczny (60-100 minut dziennie) przyspiesza rozwój tolerancji klimatu tropikalnego, jednak powinien być zwiększany stopniowo. Niezbędnym elementem w zapobiegania groźnym efektom przegrzania jest picie płynów niegazowanych, które powinny być przyjmowane w objętości przekraczającej zapotrzebowanie sygnalizowane przez uczucie pragnienia. Ze względu na właściwości odwadniające, w trakcie upałów należy unikać picia alkoholu i kawy.

Grupy podwyższonego ryzyka

Istnieją grupy podróżnych wśród których zasady ochrony przed słońcem powinny być przestrzegane szczególnie restrykcyjnie. Należą do nich dzieci, które ze względu na delikatną skórę są bardziej predysponowane do pojawienia się skutków stresu cieplnego oraz osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca oraz choroby nerek, u których zaburzenia wodno-elektrolitowe wywołane odwodnieniem mogą doprowadzić do zaostrzenia procesu chorobowego.

Partnerzy

Kontakt

Organizator kampanii

unique work 

ul. Przeskok 2

00-032 Warszawa

tel.: (22) 403 60 68

e-mail: kontakt@uniquework.pl

Przejdź do paska narzędzi