Apteczka podróżnika

Kiedy skompletować apteczkę? 

Wszystkim osobom podróżującym zdecydowanie rekomenduje się skompletowanie apteczki podróżnej jeszcze przed wyjazdem z kraju. W ten sposób turyści zabezpieczają się na wypadek niedostępności leku w miejscu docelowym oraz unikają trudności logistycznych związanych z szukaniem zamienników. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że tańsze leki dostępne w krajach rozwijających się często nie zawierają właściwej dawki substancji czynnej. Przez to nie wykazują opisywanej skuteczności leczniczej lub profilaktycznej.

Przygotowanie apteczki przed podróżą ma szczególne znaczenie w przypadku profilaktyki malarii. Pobieranie leków chroniących przed zachorowaniem powinno być rozpoczęte kilka dni, a nawet tygodni (np. meflochina) przed dotarciem do rejonu występowania tej jednostki chorobowej. Preparaty przeciwmalaryczne oraz wiele innych leków, które są obowiązkowym wyposażeniem apteczki można nabyć w aptekach jedynie po wystawieniu recepty przez lekarza. Konsultacja lekarska przed wyjazdem jest niezbędna nie tylko celem uzyskania recepty. Ważna jest także możliwość zdobycia profesjonalnych informacji o potencjalnych efektach niepożądanych leków, interakcjach poszczególnych preparatów, a także sposobów dawkowania u wybranych grup podróżnych, którymi są dzieci, osoby starsze i przewlekle chore.

Gdzie jest miejsce apteczki w bagażu? 

Apteczka podróżna spełnia swoje zadanie, gdy jest łatwo dostępna, dlatego w trakcie podróży powinna znajdować się w bagażu podręcznym (także podczas lotu samolotem). Wszystkie leki w niej zawarte powinny być umieszczone w oryginalnych opakowaniach celem ułatwienia weryfikacji preparatów przez pracowników służb celnych na lotniskach i przejściach granicznych. W trakcie podróży lotniczej dodatkowego zabezpieczenia wymagają leki w formie płynnej (zawiesiny, syropy). Butelki z lekiem powinny być umieszczone w foliowych woreczkach z zamknięciem, tak jak kosmetyki. Warto pamiętać, że maksymalna objętość pojemników z płynami, którą można wnieść na pokład samolotów większości linii lotniczych wynosi 100 ml.

UWAGA! W ambasadzie lub konsulacie każdego państwa można uzyskać informacje na temat substancji, które znajdują się na liście preparatów zakazanych. Wwożenie leków z tej listy do danego kraju lub leków w postaci dożylnej jest możliwe jedynie po okazaniu dokumentu potwierdzającego konieczność ich stosowania. Dokument powinien być wystawiony przez lekarza lub gabinet medycyny podróży – najlepiej w języku, którym posługują się służby kontrolujące.

O czym warto pamiętać?

W trakcie przygotowań zaplecza medycznego wyjazdu nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą ważnych dokumentów podróżnych takich jak paszport, zapasowe zdjęcia i polisa ubezpieczeniowa. By wjechać na teren niektórych krajów tropikalnych wymagane jest także posiadanie Międzynarodowego Certyfikatu Szczepień czyli tzw. żółtej książeczki, w której są wpisane daty wykonanych szczepień wymaganych i zalecanych w ruchu międzynarodowym. Dobrą praktyką jest umieszczenie dokumentów w plastykowych opakowaniach, które chronią przed zniszczeniem. Zdecydowanie rekomenduje się posiadanie kopii dokumentów, które mogą mieć formę kserokopii papierowych lub pliku pdf w skrzynce mailowej lub wirtualnym sejfie.

Po dotarciu do miejsca docelowego podróży zaleca się podzielenie leków z większych opakowań na dawki dzienne. Należy przechowywać je w szczelnie zamkniętych plastikowych opakowaniach celem ochrony przed słońcem i wilgocią. Jedną z ważniejszych zasad, o której powinni pamiętać podróżni jest przygotowanie zapasowych dawek leków. Umożliwia to kontynuację leczenia na wypadek utraty lub kradzieży danego preparatu oraz braku dostępności leku w miejscu pobytu i konieczności sprowadzenia leków z zagranicy. Osoby noszące okulary lub szkła kontaktowe również powinny zabezpieczyć się w dodatkowe pary oraz zapas płynu do dezynfekcji soczewek kontaktowych.

Partnerzy

Kontakt

Organizator kampanii

unique work 

ul. Przeskok 2

00-032 Warszawa

tel.: (22) 403 60 68

e-mail: kontakt@uniquework.pl

Przejdź do paska narzędzi